Organik Yumurta

/Organik Yumurta
Organik Yumurta 2018-12-21T11:51:36+00:00

Organik ürünler bitkisel ve hayvansal üretimin; ilk aşamasından tüketiciye ulaşıncaya kadar olan bütün aşamalarında, insana, çevreye ve ekosisteme zararlı herhangi bir kimyasal, katkı maddesi,GDO gibi girdiler ve yöntemler kullanılmadan işlenen kontrollü ve sertifikalı ürünler“organik ürün” olarak adlandırılır.

Tüm ambalajlı organik ürünlerde, organik ürün logosu kullanma zorunluluğu var. Ayrıca sertifikalandıran kuruluşun bilgileri de yer almalı ve gerektiğinde sertifika sunulmalı. Bu logoları
üzerinde bulundurmayan ürünler organik olarak piyasaya sunulamaz,İthal organik ürünlerde de bu logonun kullanımı zorunlu.

Taze ve kuru meyve sebze, hayvansal ürünler, işlenmiş ve paketlenmiş gıdalar, tekstil, oyuncak, kişisel bakım ürünleri, temizlik malzemeleri, mobilya gibi pek çok alanda organik ürün bulmak mümkündür. Türkiye’de sadece gıda ürünleri resmi mevzuata göre organik olarak belgelendirilmektedir.

Salma Tavukçuluk (Free Range) halk arasında klasik olarak bilinen köy yumurtası üretimidir.Salma Tavukçuluk tavukların özgürce arazide dolaşıp doğadan ve güneş ten her türlü minarel ve gıdaları aldıkları ,bütün gün doğal yaşam içinde yaşamaları şeklinde yapılan açık besi tavukçuluğudur. Bu tarz besi şekline aynı zamanda Özgür Tavuk Modeli ve Serbest Dolaşan Tavuk Yumurta Üretimi de denilmektedir.Salma Tavukçuluk (Free Range) tavukçuluk besleniçek tavuk adeti ne göre kapalı kümesi ve bu adete göre de açık arazi olması gerekiyor.

Salma Tavukçuluk (doğal yumurta) üretiminde çok önemli olan kurallarında bir tanesi ve tavuklarda doğru beslenme şeklidir,Salma tavukçuluk (köy yumurtası )üretimi yapıçak kişiler dogru yarkayı aldıgı takdir de belli bir besi programı vardır,almış oldugunuz 16/17 haftalık yarka size geldigi günden itibaren yumurta başlangıç piliç geliştirme yemi verilmelidir,bu yem hayvanı yumurtaya hazırlanmasında yardımçı olan bir yem dir,bu yem fabrikasyon bir yemdir,ve bu yemi % 5/10 yumurta görene kadar kullanmalısınız.

Yumurta, demir ve selenyum gibi mineraller açısından zengin bir besindir. Demir kan yapımında kullanılır. Demir eksikliğinde ise kansızlık görülür. Yumurta iyi bir demir kaynağı olmasına karşın C vitamini içermemesi sebebiyle içeriğindeki demirin vücut tarafından emilimi için C vitamininden zengin besinlerle birlikte tüketilmelidir. Örneğin domates, biber ve maydanoz ile hazırlanmış bir omlet demir emilimi açısından iyi bir tercih olabilir ya da kaynamış yumurtanın yanında bir bardak taze sıkılmış portakal suyu… Selenyum ise bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir.